[Wynalazki bez sensu] Pijawkowy prognozowator Merryweathera

Doktor Merryweather był chirurgiem w Whitby (Yorkshire). W czasie Wielkiej Wystawy Światowej w 1851 zaprezentował bardzo dziwny instrument meteorologiczny. Wynalazek to coś na kształt karuzeli, 12 butelek ułożonych po okręgu, zwieńczonych kopułą podobną do tej na katedrze Św. Pawła. Każda butelka miała pojemność 1 pinty (473ml) i była wypełniona deszczówką na wysokość 1,5 cala. Wewnątrz butelki znajdowała się… pijawka.

Merryweather nazwał swoje urządzenie Atmosferycznym Elektromagnetycznym Telegrafem Kierowanym Instynktem Zwierzęcym. W skrócie: Przepowiadacz Burz.

tumblr_m0tp6pihVY1rn6z3jo1_r1_1280Butelki były wykonane z białego szkła, aby oszczędzić pijawkom przygnębienia wynikającego z zamknięcia w odosobnieniu. Pomagało to również we wspólnym prognozowaniu przez pijawki, które widziały się nawzajem.

Na szczycie konstrukcji znajdował się dzwon otoczony 12 młoteczkami. Każdy młoteczek był połączony przy pomocy łańcuszka z kawałkiem fiszbinu, który przysłaniał szyjkę każdej z butelek.

Pijawki wyczuwają zmiany pogodowe przed burzą i wspinają się jak najwyżej od wody. Kiedy docierają do fiszbinu, poruszają go i następuje uderzenie w dzwon. Im więcej pijawek zachowa się w ten sposób, tym większe prawdopodobieństwo pogorszenia pogody.

merryweather1Merryweather testował urządzenie przez cały rok 1850. Za każdym razem, gdy pijawki przepowiadały burzę, pisał listy do Henrego Balchera (prezesa towarzystwa filozoficznego i literackiego Whitby, którego sam był członkiem). Wysyłał kilka listów dziennie, aby zapewnić, że data i godzina na stemplu pocztowym potwierdzi przewidywania zmiany pogody.

George Harvey w Encyclopaedia Metropolitana napisał, że „to upokarzające dla wszystkich, którzy byli zajęci kultywowaniem nauki meteorologii, widzieć jak rolnik albo przewodnik na wodzie, nie posiadający ani teorii ani potrzebnych instrumentów, przepowiada pogodę z dokładnością, jakiej filozof wspomagany wszystkimi zasobami nauki, nigdy nie będzie mógł osiągnąć.„.

Bibliografia:

The Illustrated London News Exhibition Number, May 26th 1851
Predicting the Weather: Victorians and the Science of Meteorology

Skomentuj